2 lut 2011

Ostatnia prosta w rywalizacji o Żeglarskie Mistrzostwa Świata

Rywalizacja o prawo organizacji Żeglarskich Mistrzostw Świata wszystkich klas olimpijskich w 2014 roku weszła w decydującą fazę. W poniedziałek 17 stycznia 2011 r.
w siedzibie Międzynarodowej Federacji Żeglarstwa (ISAF) w brytyjskim Southampton Gdynia i pozostałe sześć ubiegających się o ten przywilej miast zaprezentowało swoje kandydatury. Prezentacja Gdyni potwierdziła status miasta jako jednego z faworytów wyścigu po Mistrzostwa. Decyzję Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej poznamy w lutym 2011 roku.

Do najważniejszych atutów naszej kandydatury należą m.in. doskonałe warunki żeglugowe na akwenach wokół Gdyni, dobra i - co niezwykle istotne - nie wymagająca wielkich nakładów inwestycyjnych infrastruktura żeglarska, ogromne doświadczenie w organizacji wielkich imprez żeglarskich oraz znakomita dostępność komunikacyjna miasta. Mocną stroną Gdyni jest też położenie miasta - wyścigi można rozgrywać blisko brzegu, a plaże, bulwar i nadmorskie klify stwarzają wyśmienite warunki do obserwowania zmagań żeglarzy przez wielotysięczną publiczność, na czym bardzo zależy organizatorom.

Pozytywnym zaskoczeniem dla międzynarodowego gremium oceniającego kandydatury była ciekawa forma gdyńskiej prezentacji stowrzona przez dwie gdyńskie firmy
OPEN-PRODUCTION oraz pracownię animacji ESY-FLORESY. Na jej potrzeby stworzona została specjalna, rysunkowa wersja centrum Gdyni, wzbogacona znakomitymi fotografiami oraz dynamicznymi spotami filmowymi, w których w rolę lektora wcielił się... Brian - jeden z głosów najlepszego na świecie syntezatora mowy Ivona, oczywiście z Gdyni.

W skład pięcioosobowej delegacji gdyńskiej weszli: Stanisław Szwabski - przewodniczący Rady Miasta Gdyni, Tomasz Chamera - dyrektor Sportowy Polskiego Związku Żeglaskiego, Tomasz Półgrabski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Marzenna Koszewska - dyrektor ds. kontraktów międzynarodowych i logistyki PKOl i jednocześnie szefowa polskiej misji olimpijskiej w Londynie oraz Krzysztof Romański z Referatu Promocji Urzędu Miasta Gdyni.

Żeglarskie Mistrzostwa Świata klas olimpijskich ISAF to największa impreza żeglarska na świecie. Grono konkurentów Gdyni tworzy sześć miast z trzech kontynentów: Haga (Holandia), Santander (Hiszpania), Busan (Korea), Kingston (Kanada), arena zmagań żeglarskich podczas ostatniej Olimpiady Qingdao (Chiny) oraz Aarhus (Dania).

Żeglarskie Mistrzostwa Świata, zwane popularnie żeglarską olimpiadą, rozgrywane są co cztery lata. Przez ponad dwa tygodnie przedstawiciele wszystkich konkurencji olimpijskich: 49er, Finn, 470 kobiet i mężczyzn, Laser Standard, Laser Radial, RS:X kobiet i mężczyzn, Star, Match Racing kobiet, walczą o medale, ale również o kwalifikacje do Igrzysk. Spodziewana liczba pochodzących z około 80 krajów zawodników z pewnością przekroczy 1500!

[tekst za www.gdynia.pl]

Brak komentarzy:

Facebook